KomputerDell.pl

Komputery Dell Optiplex Precision Recenzje Testy Opinie Stacjonarne Dell

komputer Dell i5 i7

Komputer stacjonarny Dell i7 vs i5

Czym są procesory?

Jednostka centralna (CPU) lub procesor jest odpowiedzialna za przeprowadzanie i wykonywanie instrukcji obliczeniowych. Twój procesor współpracuje z innymi komponentami, wykonując zadania niezbędne do działania komputera stacjonarnego Dell. Działa jak mózg komputera, wykonując drobne obliczenia i przesyłając dane do sprzętu, aby pomóc w wykonywaniu zadań.

Niektóre procesory są mocniejsze od innych i są w stanie obsłużyć większe obciążenie obliczeniowe. Czynności takie jak gry i tworzenie treści wymagają mocniejszych procesorów niż zwykłe przeglądanie sieci lub otwieranie aplikacji.

Chociaż prawdopodobnie zgadłeś, że Intel i7 jest mocniejszym procesorem niż i5, jest więcej do rozważenia, gdy zastanawiasz się, który procesor jest dla Ciebie najlepszy.

Co to jest rdzeń procesora?

Rdzenie procesorów to zasadniczo mniejsze procesory wciśnięte w główny procesor. Liczba rdzeni odnosi się do liczby procesorów znajdujących się w procesorze. Na przykład czterordzeniowy procesor Intel ma cztery rdzenie przetwarzające. Kiedyś komputery miały tylko jeden procesor, ale obecnie procesory mają wiele procesorów do jednoczesnej obsługi różnych zadań.

Wielordzeniowy procesor może wykonywać wiele zadań jednocześnie w sposób, który nie jest możliwy w przypadku jednordzeniowego procesora. Dzisiejsze komputery stacjonarne Dell mają zwykle od dwóch do 18 rdzeni, z których każdy odpowiada za inne zadania.

Intel Core i5 vs i7: jaka jest różnica?

Najprostsza różnica polega na tym, że komputery Dell z procesorem Intel Core i5 są tańsze niż te z procesorem i7. Intel Core i5 to uniwersalny procesor , który zapewnia solidną wydajność w grach, przeglądaniu stron internetowych i wykonywaniu podstawowych prac. Intel Core i7 ma większą moc obliczeniową i jest lepszy do gier o wysokiej wydajności, tworzenia treści, edycji multimediów i specjalistycznych aplikacji.

Intel Core i5-1135G7

komputer Dell i5
Przykłady komputerów stacjonarnych z Intel Core i5

Intel Core i5-1135G7 to czterordzeniowy, średniej klasy SoC przeznaczony do użytku w ultralekkich laptopach. Procesor Tiger Lake-UP3 został wprowadzony na rynek we wrześniu 2020 r. Zawiera cztery rdzenie procesora Willow Cove pracujące z częstotliwością 2,4 GHz (taktowanie bazowe przy TDP 28 W) w trybie Boost do 4,2 GHz (1-core Boost). Taktowanie wszystkich rdzeni w trybie Boost wynosi 3,8 GHz. Jest to procesor obsługujący Hyper-Threading, pozwalający na jednoczesne przetwarzanie do 8 wątków.

Architektura i5

Znaczny wzrost wydajności na MHz jest jedną z wielu mocnych stron Tiger Lake w porównaniu ze starszymi rodzinami produktów Ice Lake i Comet Lake. Core i5-1135G7 jest zgodny z dwukanałową pamięcią RAM DDR4-3200 lub czterokanałową pamięcią RAM LPDDR4x-4267, obsługuje PCI-Express 4.0 (4 tory) i jest zdolny do przyspieszania sprzętowego zadań AI. Obsługa Thunderbolt 4, USB 4 i Wi-Fi 6 jest częściowo wbudowana w chip. Cztery linie PCI-Express 4.0 umożliwiają odczyt/zapis z szybkością do 7,9 GB/s, pod warunkiem zastosowania odpowiednio szybkiego dysku SSD NVMe .

Procesor i5 jest produkowany w procesie 10 nm drugiej generacji Intela, sprzedawanym jako SuperFin, który jest podobno porównywalny z procesem 7 nm firmy TSMC, na którym produkowane są procesory do laptopów z serii Ryzen 4000. Zarówno rdzenie procesora, jak i iGPU mają dostęp do 8 MB pamięci podręcznej L3. Zaawansowane procesory Core i7-11×5 wyróżniają się większą pamięcią podręczną poziomu 3 (12 MB w porównaniu z 8 MB), szybszymi procesorami iGPU i wyższymi częstotliwościami taktowania. Core i5-1135G7 ma być na stałe przylutowany do płyty głównej (interfejs gniazda BGA1449) i tym samym nie jest wymienialny przez użytkownika.

Wydajność i5

Długoterminowa stabilność Boost i5 będzie w dużej mierze zależała od tego, jak wysokie są limity mocy i jak dobre jest rozwiązanie chłodzące twojego laptopa. Biorąc to pod uwagę, przeciętny Core i5-1135G7 w naszej bazie danych jest tak samo szybki jak Intel Core i7-10810U Core i5-1145G7 , Core i5-1230U i AMD Ryzen 7 3780U w wielowątkowych testach porównawczych. Wydajność może nie jest przełomowa, ale wciąż jest po bardziej słonecznej stronie. Ten Core i5 nie będzie miał trudności z radzeniem sobie z lekkimi grami i edycją wideo w ruchu, a zwykłe przeglądanie stron internetowych i edycja arkuszy kalkulacyjnych również nie będzie dla niego problemem.

Grafika i5

80 EU Iris Xe Graphics G7 jest oparty na architekturze Intel Gen 12. IGPU jest nieco szybszy niż starszy Iris Plus G7 (Ice Lake) i znacznie szybszy niż UHD 620 (Comet Lake) . 80 EU jest taktowanych z częstotliwością od 400 MHz do 1300 MHz. Ta karta graficzna może obsłużyć do 4 monitorów w rozdzielczości do SUHD 4320p@60 i dekodować sprzętowo strumienie wideo AVC, HEVC, VP9 i ostatnie, ale nie mniej ważne strumienie wideo AV1. Wydajność iGPU w grach jest zbliżona do typowej karty GeForce MX250 ma w zanadrzu; okazjonalni gracze będą zadowoleni z Xe, ponieważ z łatwością poradzi sobie z większością tytułów w rozdzielczości 720p na ustawieniach niskiej lub średniej jakości. Ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że iGPU nie ma własnej pamięci wideo, co sprawia, że ​​szybka pamięć RAM jest koniecznością.

Pobór energii

Podobnie jak wszystkie inne procesory Tiger Lake UP3, Core i5-1135G7 ma domyślny TDP od 12 W do 28 W, przy czym oczekuje się, że producenci laptopów pójdą za wyższą wartością w zamian za wyższą wydajność. Tak czy inaczej, wartości te są odrobinę za wysokie, aby umożliwić pasywnie chłodzone projekty.

Procesor jest zbudowany w procesie Intel 10 nm drugiej generacji, sprzedawanym jako SuperFin, aby zapewnić przyzwoitą, od połowy 2022 r., wydajność energetyczną.

Intel Core i7-1165G7

komputer Dell i7
Przykłady komputerów z Intel Core i7

Intel Core i7-1165G7 to czterordzeniowy SoC z wyższej półki średnie. Procesor Tiger Lake-UP3 został zaprezentowany we wrześniu 2020 roku; jego rdzenie procesora Willow Cove obsługujące technologię Hyper-Threading działają z częstotliwością od 2,8 GHz (taktowanie podstawowe przy TDP 28 W) do 4,7 GHz (częstotliwość Boost dla jednego rdzenia). Częstotliwość Boost dla wszystkich rdzeni wynosi 4,1 GHz. Ten i7 był drugim najszybszym procesorem z linii TGL-UP3, kiedy Intel po raz pierwszy wprowadził tę serię w 2020 roku.

I7 jest trochę gorszy od Intel Core i7-1185G7 , ponieważ nigdzie nie można znaleźć obsługi vPro, taktowania zegara są niższe, a taktowanie iGPU jest również nieco niższe.

Architektura i7

Znaczny wzrost wydajności na MHz jest jedną z wielu zalet generacji Tiger Lake w porównaniu ze starszymi rodzinami produktów Ice Lake i Comet Lake. Core i7-1165G7 jest kompatybilny z dwukanałową pamięcią RAM DDR4-3200 lub czterokanałową pamięcią RAM LPDDR4x-4267; Firma Intel zaleca używanie nie więcej niż 64 GB w celach informacyjnych. Procesor obsługuje również PCI-Express 4.0 (4 tory) i jest w stanie przyspieszyć sprzętowo niektóre zadania AI. Obsługa Thunderbolt 4, USB 4 i Wi-Fi 6 jest częściowo wbudowana w chip. Cztery linie PCI-Express 4.0 umożliwiają odczyt/zapis z szybkością do 7,9 GB/s, pod warunkiem zastosowania odpowiednio szybkiego dysku SSD NVMe .

Procesor i7 jest zbudowany z procesorem Intel drugiej generacji 10 nm, sprzedawanym jako SuperFin, który jest podobno porównywalny z procesem 7 nm TSMC, na którym produkowane są procesory z serii Ryzen 4000 i Ryzen 5000. Zarówno rdzenie procesora, jak i iGPU mają dostęp do 12 MB pamięci podręcznej L3. SoC ma być przylutowany bezpośrednio do płyty głównej (interfejs gniazda BGA1449); jest zatem niczym innym, jak tylko wymianą przez użytkownika.

Wydajność i7

Przeciętny Core i7-1165G7 w naszej bazie danych jest tak samo szybki jak Core i5-10200H i Core i7-10810U Intela, jeśli chodzi o wydajność wielowątkową. Jest nawet na tyle odważny, aby niebezpiecznie zbliżyć się do droższego Core i7-1195G7, niestety nie będąc w stanie dorównać wysokiemu poziomowi wyznaczonemu przez AMD Ryzen 3 5300U . To powiedziawszy, jest to bardzo przyzwoity procesor; pod warunkiem, że długoterminowy limit mocy jest wystarczająco wysoki (> 30 W), a rozwiązanie chłodzące jest dobre, i7 nie będzie miał problemów z lekką edycją wideo i renderowaniem 3D w ruchu z odrobiną gry. (nawet jeśli nie ma dedykowanej karty graficznej). 

Grafika i7

Iris Xe Graphics G7 (96 jednostek EU) jest oparty na architekturze Intela 12. generacji. Jest dużo szybszy niż starsze rozwiązania Iris Plus G7 (Ice Lake) i UHD Graphics 620 (Comet Lake) . Xe ma 96 jednostek wykonawczych działających z częstotliwością od 400 MHz do 1300 MHz, w przypadku tego Core i7.

Ta karta graficzna może obsłużyć do 4 monitorów jednocześnie w rozdzielczości do SUHD 4320p@60 , a wbudowany dekoder wideo jest kompatybilny z AV1. Bez problemu zdekoduje większość innych kodeków wideo, w tym HEVC, AVC, VP9, ​​MPEG-2 i tak dalej.

Xe pozwoli ci grać w większość gier w 1080p / Low. Jest prawie tak szybki, jak GeForce MX350 firmy NVIDIA , przewyższając wszystko, co do tej pory widzieliśmy w zintegrowanej grafice AMD. Bardzo ważne jest, aby używana była szybka pamięć RAM, ponieważ Xe nie ma własnej pamięci VRAM. Inne warunki wstępne przyzwoitej wydajności 3D to przyzwoicie wysokie limity mocy i kompetentne rozwiązanie chłodzące.

Pobór energii i7

Core i7-1165G7 ma domyślnie TDP od 12 W do 28 W, przy czym oczekuje się, że producenci laptopów pójdą na wyższą wartość w zamian za wyższą wydajność. Tak czy inaczej, wartości te są zbyt wysokie, aby umożliwić pasywnie chłodzone konstrukcje.

Model i7 jest zbudowany w procesie 10 nm drugiej generacji firmy Intel, sprzedawanym jako SuperFin, aby zapewnić przyzwoitą, od połowy 2022 r., efektywność energetyczną.

Podsumowanie

Właściwy procesor robi różnicę — wszystko działa płynnie i wydajniej dzięki wydajnemu procesorowi. Zanim zdecydujesz się na procesor Intel i5 lub i7, poświęć trochę czasu na zrozumienie swoich potrzeb w zakresie przetwarzania i wymagań technicznych używanych aplikacji.

Źródła: notebookcheck.net, avg.com

 • Rozwiązywanie problemów: Dlaczego komputer Dell nie widzi dysku zewnętrznego?
  Tu znajdziesz rozwiązanie, kiedy Twój komputer Dell nie widzi dysku zewnętrznego. Po Podłączeniu pendrive 'a do portu nic się nie dzieje.
 • Seria Dell OptiPlex: Komputery Stacjonarne
  Rodzina komputerów OptiPlex zwiększa komfort korzystania z komputerów stacjonarnych. To najbardziej inteligentne i bezpieczne stacjonarne komputery komercyjne na świecie. Dzięki pojedynczemu BIOS-owi dla komputerów all-in-one i pojedynczemu BIOS-owi dla komputerów typu tower, są łatwiejsze w zarządzaniu niż kiedykolwiek wcześniej.
 • Komputer stacjonarny Dell nie włącza się. Napraw to!
  Kiedy Twój stacjonarny komputer Dell się nie włącza, jest problem. Niezależnie od tego, czy chcesz nawiązać kontakt z rodziną, czy znaleźć pracę na jeden dzień, jest to przeszkoda, którą musisz szybko ominąć. Mimo to ważne jest, aby zrozumieć przyczynę problemu. Po uruchomieniu komputer Dell przechodzi serię kontroli. Rozpoczyna się to po włączeniu i trwa do momentu uruchomienia systemu operacyjnego. Gdy komputer stacjonarny Dell nie chce się włączyć lub uruchomić systemu operacyjnego, należy wziąć pod uwagę kilka przyczyn. Jakich? Przeanalizujmy je razem.
 • Używany komputer stacjonarny Dell. Czy warto?
  Wbrew powszechnemu przekonaniu używane komputery stacjonarne Dell mogą działać płynniej niż ich zupełnie nowe odpowiedniki, a nawet dłużej. Zazwyczaj odnowione produkty są niezawodne i stanowią doskonałą opcję dla osób z ograniczonym budżetem. A używane i poleasingowe komputery stacjonarne są jeszcze lepszą opcją, ponieważ są tańsze niż laptopy.
 • Komputer stacjonarny Dell czy HP?
  Dell i HP to dwie najpopularniejsze marki, jeśli chodzi o laptopy i komputery stacjonarne. Obie marki oferują szeroką gamę produktów o różnych funkcjach i specyfikacjach, aby zaspokoić różne potrzeby. Dlatego wybór między nimi może być trudny, ponieważ oba mają swoje mocne i słabe strony.