Znalezienie najlepszego poleasingowego komputera dla grafika może być trudne, ponieważ wybór nigdy nie był większy, a decydowanie, które są warte zakupu nigdy nie było bardziej skomplikowane. Tutaj wybraliśmy wszystkie komputery stacjonarne, które dadzą projektantom graficznym największe możliwości. Oczywiście, twoje wymagania będą się znacznie różnić w zależności od tego, czy jesteś wysokiej klasy projektantem 3D motion, studentem uczącym się, czy hobbystą, który lubi projektowanie graficzne bez konieczności wydawania zbyt wiele na swój sprzęt.
Komputery przeznaczone do projektowania graficznego zwykle są drogie. To po pierwsze. Programy do mają różne wymogi przetwarzania. To po drugie. Jako minimum potrzebujesz 12 GB pamięci RAM i wystarczająco dobrej karty graficznej. To po trzecie. Parametry będą się różnić w zależności od użytkownika – ktoś tworzący proste projekty w Adobe Illustrator będzie miał inne potrzeby niż ktoś pracujący ze złożonym oprogramowaniem do modelowania 3D.
Wiele osób ma również silne preferencje co do platformy, z której korzysta. Niektórzy użytkownicy sięgają po komputery Mac, podczas gdy inni zdecydowanie wolą używać komputera PC do projektowania graficznego. Każdy typ komputera poleasingowego i nowego dla grafika ma swoje wady i zalety, a my pomożemy znaleźć to, co najlepsze z obu światów.
Wymagania komputera poleasingowego dla grafika
Komputery stacjonarne mogły w ostatnich latach wyjść z łask użytkowników domowych i biurowych, ale nadal odgrywają ważną rolę w branżach i na rynkach, które wymagają dużej mocy. Chociaż istnieją świetne laptopy do projektowania graficznego, które mogą pomóc w pracy nad projektem graficznym, zazwyczaj nie mogą one zaoferować takiego samego poziomu wydajności jak poleasingowe komputery stacjonarne, ponieważ muszą być cienkie, lekkie i przenośne.
Używając poleasingowego komputera stacjonarnego nie musisz się martwić o konfigurację, łatwiej je dostosować do swoich potrzeb. Mogą być również bardziej przystępne niż laptop o porównywalnych specyfikacjach. Najlepsze komputery dla grafików wymagają potężnych komponentów, takich jak karty graficzne najnowocześniejszych procesorów, nie spodziewaj się, że którykolwiek z tych komputerów będzie szczególnie tani, mimo że to poleasingowy sprzęt. Jednak jeśli to nie Twój pierwszy komputer do projektowania, ceny pozytywnie Cię zaskoczą. Już za mniej niż 2500 zł możesz kupić potężną maszynę.
Jaki procesor w komputerze projektanta?
Poleasingowy komputer stacjonarny z procesorem (CPU), który ma cztery, sześć lub więcej rdzeni, z łatwością uruchomi aplikacje takie jak Photoshop lub Illustrator, podczas gdy co najmniej 8 GB pamięci, 256 GB pamięci masowej SSD i szybka pamięć pomogą Ci pracować nad wielowarstwowymi dokumentami o wysokiej rozdzielczości, bez spowalniania systemu.
Jaka karta graficzna?
Dedykowana karta graficzna jest również bardzo ważna, bo większość aplikacji do projektowania graficznego nie będzie tak wymagająca dla twojego systemu, jak zadania takie jak renderowanie 3D. Wybór komputera do gier wyposażonego w mocny układ graficzny Nvidia RTX 3080 z pewnością pomoże (i umożliwi korzystanie z funkcji zwiększających wydajność ray tracingu), ale zintegrowana grafika wystarczy w zupełności.
Jaki wyświetlacz komputera poleasingowego?
Wiele z modeli ma wbudowane wyświetlacze – to tak zwane komputery all-in-one, często nazywane w skrócie AIO – iMac jest świetnym przykładem, gdzie wszystko znajduje się w jednej obudowie. Coraz częściej komputery PC również przechodzą na tę formę, ale ich wadą jest to, że nie można ich tak rozbudowywać jak standardowego komputera stacjonarnego w obudowie wieżowej, więc to wciąż najlepsza opcja pod względem elastyczności i ogólnej wydajności.
Mac czy PC dla grafika?
Walka pomiędzy fanami Apple i PC trwa od dziesięcioleci, ale jeśli chodzi o to, która marka jest „najlepsza” dla grafików: każda z nich ma swoje mocne strony. Na rynku istnieją bardzo sprawne rozwiązania Mac i PC spełniające szereg wymagań, ale to, z którą marką się sprzymierzysz, ostatecznie sprowadzi się do kilku osobistych preferencji.
Poleasingowe Komputery PC firmy Microsoft są zazwyczaj znacznie tańsze niż alternatywy firmy Apple, a wieże komputerów stacjonarnych są zazwyczaj łatwe w modernizacji, co może znacznie wydłużyć okres eksploatacji maszyny. W przypadku szczególnie mocnej konstrukcji można nawet zdecydować się na komputer do gier, ponieważ zwykle zawierają one potężną kartę graficzną, więcej pamięci (RAM) i wydajny procesor firmy Intel lub AMD.
Przykładem takiego poleasingowego komputera jest HP Workstation Z240 z procesorem Intel Core i7, pamięcią 32 GB DDR4 oraz 12-miesięczną gwarancją, w cenie 2 589,39 zł.
Urządzenia Apple z drugiej strony, choć droższe w niektórych regionach, są znane z wysokiej jakości i prostego, łatwego w obsłudze systemu operacyjnego. Historycznie, wielu grafików używało produktów iMac i Mac ze względu na ekosystem Apple i po prostu dlatego, że przez kilka lat był uważany za standard branżowy.
Przykładem takiego komputera poleasingowego do grafiki jest Dell XPS 8940, z procesorem Intel Core i7 11 generacji, 32 GB pamięci i kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 3060 – za jedyne 1412 DOLARÓW.
Obecnie nie ma wyraźnego zwycięzcy (mimo naszych wyborów na tej liście dziesięciu najlepszych), ponieważ oba systemy operacyjne są dobrze zoptymalizowane pod kątem potrzeb sprzętowych i programowych. Łatwo jest znaleźć produkt odpowiadający Twoim potrzebom w każdym z systemów operacyjnych, więc jeśli masz duże doświadczenie w używaniu komputerów PC lub Mac, zalecamy trzymanie się tego, co znasz, chyba że chcesz zdywersyfikować swoje umiejętności w zakresie obu marek.
Źródła: zdnet.com, creativebloq.com