KomputerDell.pl

Komputery Dell Optiplex Precision Recenzje Testy Opinie Stacjonarne Dell

Komputer Dell OptiPlex 780 recenzja

Recenzja Dell OptiPlex 780: Niedrogi komputer stacjonarny dla małych firm

Czy potrzebujesz komputera stacjonarnego do wykonywania podstawowych zadań obliczeniowych? Przeczytaj tę recenzję komputera Dell OptiPlex 780, aby przekonać się, jak wydajny może być ten komputer stacjonarny.

OCENA EKSPERTA: 7.6

Recenzja Dell OptiPlex 780: Moja opinia

Dell OptiPlex 780 to komputer stacjonarny, który zapewnia przyzwoitą wydajność do codziennych zadań. Jest dostępny w różnych obudowach. Jest niedrogi, więc jest to doskonała opcja zarówno dla małych, jak i dużych firm. Nie jest jednak w stanie obsłużyć złożonych zadań.

Zalety komputera Dell OptiPlex 780:

  1. Niedrogi
  2. Różnorodność formatów
  3. Przyzwoita wydajność
  4. Liczne porty
  5. Zawiera mysz, klawiaturę i monitor\

Wady komputera Dell OptiPlex 780

  1. Słaby monitor
  2. Nie jest wydajny do obsługi złożonych zadań
  3. Przestarzała karta graficzna

W tej recenzji omówię cechy, specyfikację i wygląd komputera Dell OptiPlex 780. Dodatkowo omówię szczegółowo procesor, pamięć RAM, pamięć masową i wydajność grafiki. Ponadto, w każdej sekcji tej recenzji, zaoferuję ocenę opartą na wydajności komputera. Porównam go również z podobnymi komputerami stacjonarnymi, abyś mógł rozważyć swoje opcje z innymi komputerami stacjonarnymi.

Wreszcie, po przeczytaniu tej recenzji, będziesz w stanie określić, czy jest to odpowiedni komputer dla ciebie.

Recenzja Dell OptiPlex 780: Moje pierwsze przemyślenia

Komputer Dell OptiPlex 780 recenzja

Dell od dawna jest jednym z wiodących producentów komputerów stacjonarnych. OptiPlex 780 jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo produktów firmy Dell. To komputer sprzedawany małym firmom lub użytkownikom domowym do wykonywania podstawowych zadań obliczeniowych. Jest dość przystępny cenowo, jego cena początkowa wynosi już 510,33 zł. Warto zauważyć, że to cena z września 2021.

Dell OptiPlex 780 Konstrukcja, wymiary

Komputer Dell OptiPlex 780 recenzja

Komputer Dell OptiPlex 780, podobnie jak inne komputery stacjonarne Dell OptiPlex, ma metalową obudowę. Ta metalowa obudowa zapewnia długotrwałą funkcjonalność i wytrzymałość komputera stacjonarnego.

Co więcej, OptiPlex 780 jest również dostępny w trzech różnych obudowach. Użytkownicy mogą wybrać rozmiar, który najlepiej pasuje do ich preferencji lub miejsca pracy dzięki różnorodności dostępnych form factor. Są to: Mini-Tower, Desktop, Small i Ultra Small. Mini-Tower jest największy – mierzy 187 x 433 x 408 mm i waży 11700 g.

Z kolei obudowa „Desktop” ma wymiary 399 x 353 x 114 mm i waży 8260 g. Ta obudowa ma wielkość typowego komputera stacjonarnego, dlatego nazywana jest obudową „Desktop”. Ponadto „mały” współczynnik kształtu, jak sama nazwa wskazuje, jest dość mały, ale nie tak mały jak „Ultra-Small”. Mały” ma wymiary 314 x 340 x 92,6 mm i waży 6800 g. Ostatnim modelem jest „Ultra-Small”, który jest najmniejszy wśród modeli Dell OptiPlex 780. Mierzy on zaledwie 65 x 236 x 239 mm i waży 3200 g.

Warto zauważyć, że recenzowany przeze mnie komputer Dell OptiPlex 780 ma obudowę typu „Ultra-Small”. Ze względu na bardzo małe rozmiary, posiada on mniejszą liczbę portów niż w innych modelach OptiPlex 780.

Porty i złącza w Dell Optiplex 780

Konkretnie, mój recenzowany komputer Dell Optiplex 780 posiada 7 portów USB 2.0 – 2 z przodu i 5 z tyłu. W porównaniu z 9 portami USB 2.0 (2 z przodu, 6 z tyłu i 1 wewnętrzny), które można znaleźć w innych modelach OptiPlex 780. Znajduje się w nim również DisplayPort, port szeregowy, port Ethernet, port VGA oraz port eSATA z tyłu. Oprócz tego z przodu znajduje się napęd optyczny, gniazdo mikrofonowe i słuchawkowe.

Mimo to, na jego przedniej stronie, tuż obok przycisku zasilania znajduje się błyszczące logo Della. Dodatkowo na froncie komputera stacjonarnego znajduje się wentylacja. Komputer stacjonarny nie nadaje się do użytku bez takich urządzeń jak klawiatura, mysz i monitor. Na szczęście Dell oferuje OptiPlex 780 z klawiaturą, myszką i monitorem, pomimo niskiej ceny komputera stacjonarnego.

Monitor to 22-calowy panoramiczny wyświetlacz LCD. Monitor ten jest dość rozczarowujący: kolory są matowe, jasność słaba, a biel wygląda jakby szaro. Na szczęście klawiatura i myszka nadrabiają błąd popełniony na monitorze. Klawisze klawiatury i przyciski myszy mają przyzwoity skok, a ich naciskanie jest nieco głośniejsze.

Nie należy jednak oczekiwać, że na klawiaturze znajdziemy przyciski uruchamiające aplikacje, a na myszy – przełączniki DPI. Przełączniki DPI służą do regulacji poziomu czułości myszy, a także pokazują poziom czułości za pomocą sekwencji diod LED.

System Windows w Dell OptiPlex 780

Recenzowany przeze mnie Dell OptiPlex 780 był wyposażony w system operacyjny Windows 7. Na komputerze można jednak zainstalować także systemy Windows Vista i Windows XP. Co więcej, poza systemem operacyjnym Windows 7 i sterownikami do wszystkich podzespołów, do mojego komputera recenzenckiego nie dołączono żadnego bloatware. To w sumie dobra rzecz, bo nie musiałem usuwać zbędnego bloatware, którego nie potrzebuję. Dodatkowo, brak bloatware jest tym, czego większość użytkowników oczekuje od świeżo wyjętego z pudełka komputera biznesowego. Dzieje się tak dlatego, że niepotrzebna ilość bloatware może spowodować, że system będzie lagował.


o laptopach dell

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o LAPTOPACH DELL, przejdź do serwisu laptopdell.pl


Waga komputera Dell OptiPlex 780

Jak wspomniałem na początku tej recenzji, będę porównywał Dell OptiPlex 780 z podobnymi desktopami. Dlatego w tej części recenzji będę porównywał wagę tego komputera z wagą innych komputerów stacjonarnych. Jeśli pamiętacie, wspomniałem wcześniej, że mój pulpit recenzencki to Ultra-Small, który waży 3200 g. Porównawczo Dell OptiPlex 780 Ultra Small waży mniej niż Compaq 8000 Elite Ultra Small klasy A firmy HP. Dokładniej mówiąc, HP Grade A Compaq 8000 Elite Ultra-Small waży 7600 g. Ponadto w porównaniu z poprzednikiem Dell OptiPlex 780 Ultra Small również waży mniej. Ultra-small form factor poprzednika, Dell OptiPlex 760 waży 6019 g.

Podsumowując, Dell OptiPlex 780 jest dostępny w różnych obudowach, co robi spore wrażenie. Dodatkowo oferuje monitor, klawiaturę i mysz, mimo przystępnej ceny. Charakteryzuje się dość dużą liczbą portów. Dlatego w tej części recenzji konstrukcji ocenię Dell OptiPlex 780 na dziewięć z dziesięciu.

Komputer Dell OptiPlex 780 recenzja

Ocena wydajności procesora (CPU) w Dell OptiPlex 780

Podobnie jak w przypadku obudowy, Dell OptiPlex 780 oferuje wiele procesorów do wyboru. Można zaopatrzyć się w desktop z procesorem Intel Celeron 3300, Intel Core 2 Duo E8600 lub Intel Core 2 Quad Q9650. Intel Celeron 3300 to dwurdzeniowy procesor o bazowej częstotliwości 2,50 GHz i 1 MB pamięci cache. Z kolei Intel Core 2 Duo E8600 to również procesor dwurdzeniowy, ale o częstotliwości bazowej 3,33 GHz.

Oprócz częstotliwości bazowej, posiada on pamięć cache o pojemności 6 MB. Wreszcie Intel Core 2 Quad Q9650, w który wyposażony był mój komputer do recenzji, jest procesorem czterordzeniowym. Dodatkowo procesor ten ma bazową częstotliwość 3,0 GHz i 12 MB pamięci cache. Podobnie jak inne opcje procesorów, Intel Core 2 Quad Q9650 jest dość przestarzałym procesorem. W 2021 roku prawie nie znajdziesz go na komputerach stacjonarnych.

Jednak mimo podeszłego wieku Intel Core 2 Quad Q9650 nadal jest w stanie obsłużyć podstawowe zadania obliczeniowe. W związku z tym w moim recenzowanym komputerze stacjonarnym można było bez problemu wykonywać takie zadania, jak przeglądanie internetu, przetwarzanie tekstów i lekka praca wielozadaniowa.

Jednak skomplikowane zadania, takie jak edycja wideo czy gry, są dla recenzowanego przeze mnie Dell OptiPlex 780 nie do przejścia. Co więcej, przeprowadziłem test Worldbench 6 na moim recenzowanym komputerze, aby dokładniej określić wydajność procesora. Worldbench 6 stymuluje zadania obliczeniowe w świecie rzeczywistym i dostarcza wynik na podstawie tego, jak poradził sobie komputer – wyższy wynik oznacza lepszą wydajność. W oparciu o wyniki Worldbench 6, testowany przeze mnie Dell OptiPlex 780 uzyskał 116 punktów.

Dla porównania wynik Lenovo ThinkCentre M58p jest prawie taki sam jak Dell OptiPlex 780. W teście Worldbench 6 Lenovo ThinkCentre M58p, który działa na procesorze Intel Core 2 Duo E8500, uzyskał 113 pkt. W porównaniu z poprzednikiem Dell OptiPlex 780 wypadł lepiej. Jego poprzednik, Dell OptiPlex 760, uzyskał w teście Worldbench 6 100 punktów. Trzeba koniecznie zaznaczyć, że w Dellu OptiPlexie 760 zastosowano procesor Intel Core 2 Quad Q8300.

Wreszcie w niniejszej recenzji procesora będę oceniał Dell OptiPlex 780 na siedem punktów na dziesięć. Ocena ta wynika z faktu, że wypada on nieco lepiej od jednego z konkurentów.

Dell OptiPlex 780 Ocena wydajności pamięci (RAM)

Komputer Dell OptiPlex 780 recenzja

Dell standardowo wyposaża OptiPlex 780 w 1 GB pamięci RAM DDR2 1066 MHz. Liczba gniazd pamięci RAM zależy jednak od rodzaju zakupionego komputera Dell OptiPlex 780. Wszystkie modele, z wyjątkiem Ultra-Small, posiadają cztery gniazda pamięci RAM. Ponadto każde gniazdo obsługuje maksymalnie 2 GB pamięci RAM, co daje łącznie 8 GB. Jednakże Ultra-Small, który jest wyposażony w recenzowany przeze mnie Dell OptiPlex 780, posiada 2 gniazda pamięci RAM. Jak wspomniano wcześniej, każde gniazdo RAM obsługuje maksymalną pojemność pamięci RAM wynoszącą 2 GB. W związku z tym Dell OptiPlex 780 w wersji Ultra-Small ma maksymalną pojemność pamięci RAM wynoszącą 4 GB. W moim pulpicie recenzenckim maksymalna pojemność pamięci RAM wynosi 4 GB.

Testowany przeze mnie Dell OptiPlex 780 był w stanie wykonywać wiele zadań z 4 GB, ale nie za dużo. W rezultacie byłem w stanie otworzyć 7 kart Chrome, ale większość z nich ładowała się w kilka sekund. Jednak uruchamianie innych aplikacji, gdy te karty Chrome otwarte był trochę problem. Aplikacje ciągle się zawieszały, a nawet te, które udało się otworzyć, zajmowały trochę czasu. Niemniej jednak przy otwartych 7 kartach Chrome Dell OptiPlex 780 osiągnął przyzwoite wyniki z niewielkimi opóźnieniami. Ponadto przeprowadzono test PCMark Vantage, by dokładniej określić wydajność komputera stacjonarnego z 4 GB pamięci RAM.

PCMark Vantage to test benchmarkowy, który ocenia wydajność wydajnościową komputera. Na zakończenie testu PCMark Vantage Dell OptiPlex 780 odnotował wynik 4910 pkt. Wynik ten jest taki sam jak średnia w kategorii. Lenovo ThinkCentre M58p uzyskał jednak nieco wyższy wynik, notując rezultat 5083 pkt. Na plus należy zaliczyć, że Dell OptiPlex 780 wypada lepiej niż jego poprzednik, Dell OptiPlex 760. Dell OptiPlex 760 zdobył w teście PCMark Vantage 4219 pkt.

Ostatecznie w tej części recenzji pamięci oceniam Dell OptiPlex 780 na siedem z dziesięciu.

Komputer Dell OptiPlex 780 Przegląd opcji pamięci masowej

Jeżeli chodzi o pamięć masową, komputer Dell OptiPlex 780 jest wyposażony w dysk twardy SATA 7200 RPM. Ten dysk twardy SATA 7200 RPM może pomieścić maksymalnie 1 TB pamięci masowej. Recenzowany przeze mnie Dell OptiPlex 780 był wyposażony w dysk twardy SATA 7200 RPM o maksymalnej pojemności 1 TB. Pojemność pamięci masowej 1 TB powinna być więcej niż wystarczająca dla większości firm i użytkowników. Jeśli nie, Dell dołączył również czytnik kart multimedialnych 19-w-1 w celu rozszerzenia pamięci masowej.

Funkcja ta jest jednak dostępna tylko w modelach Dell OptiPlex 780 Mini Tower, Desktop i Small form factor. Nie jest ona dostępna w modelu Dell OptiPlex 780 Ultra-Small. Aby określić szybkość dysku twardego SATA 7200 RPM w Dell OptiPlex 780, przeprowadziłem test CrystalDiskMark. CrystalDiskMark to darmowy program do porównywania dysków dla systemu Windows. Ocenia on prędkość odczytu i zapisu dysku twardego (HDD) lub dysku półprzewodnikowego (SSD) komputera.

Według testu CrystalDiskMark dysk twardy w Dellu OptiPlex 780 ma prędkość odczytu sekwencyjnego 92 MBps. Oprócz tego ma on prędkość zapisu sekwencyjnego na poziomie 97,6 MBps. W porównaniu z rodzeństwem OptiPlexa (Dell OptiPlex 7010) Dell OptiPlex 780 ma wolniejszą prędkość odczytu i zapisu. W teście Dell OptiPlex 7010 odnotował prędkość sekwencyjnego odczytu i zapisu na poziomie odpowiednio 104,3 MBps i 101,1 MBps. W porównaniu z poprzednikiem OptiPlex 780 ma jednak nieco szybszą sekwencyjną prędkość odczytu i zapisu. Jego poprzednik, OptiPlex 760, ma prędkość sekwencyjnego odczytu i zapisu odpowiednio 87,5 MBps i 93,3 MBps.

Podsumowując, komputer Dell OptiPlex 780 posiada wystarczającą ilość pamięci masowej HDD o pojemności 1 TB, co robi spore wrażenie. W związku z tym Dell OptiPlex 780 otrzyma ocenę 8 w tej sekcji recenzji pamięci masowej.

Komputer Dell OptiPlex 780 recenzja

Karta graficzna komputera Dell OptiPlex 780

Co imponujące, jak na komputer stacjonarny w tym przedziale cenowym, Dell OptiPlex 780 jest wyposażony w liczne opcje kart graficznych. Opcje kart graficznych obejmują kartę graficzną Intel GMA 4500, ATI RADEON HD 3450 i ATI RADEON HD 3470. To nie wszystko, w zestawie znajduje się również karta graficzna NVIDIA GeForce 9300 GE oraz NVIDIA Quadro NVS 420. Wszystkie pięć opcji kart graficznych to dedykowane karty graficzne z 256 MB DDR2 dedykowanej pamięci VRAM z wyjątkiem Intel GMA 4500.

Intel GMA 4500 jest zintegrowaną kartą graficzną, która posiada jedynie bazową częstotliwość GPU wynoszącą 533 MHz. Dodatkowo brakuje jej również dedykowanej pamięci VRAM, ponieważ jest to zintegrowana karta graficzna. Dlatego musi dzielić pamięć systemową z procesorem. W rezultacie nie będzie miała wystarczającej mocy do uruchomienia intensywnych graficznie aplikacji lub gier.

Teraz o taktowaniu opcji dedykowanej karty graficznej (częstotliwości GPU). ATI RADEON HD 3450 ma podstawową częstotliwość GPU wynoszącą 600 MHz. Z kolei karta graficzna ATI RADEON HD 3470 ma bazową częstotliwość GPU wynoszącą 800 MHz. NVIDIA GeForce 9300 GE posiada bazową i zwiększoną częstotliwość GPU wynoszącą odpowiednio 540 MHz i 1300 MHz. Wreszcie, NVIDIA Quadro NVS 420 posiada podstawową i zwiększoną częstotliwość GPU, wynoszącą odpowiednio 550 MHz i 1400 MHz. Mój testowy desktop został wyposażony w kartę graficzną NVIDIA Quadro NVS 420.

Pomimo posiadania dedykowanej karty graficznej, testowany przeze mnie Dell OptiPlex 780 nie jest w stanie uruchomić najnowszych gier. Dzieje się tak dlatego, że jego karta graficzna (NVIDIA Quadro NVS 420) jest przestarzałą kartą graficzną, podobnie jak inne opcje kart graficznych.

Podczas gry w FIFA 11, testowany przeze mnie Dell OptiPlex 780 zapewniał częstotliwość odświeżania na poziomie 121 klatek na sekundę. Ponadto, podczas grania w inną przestarzałą grę, taką jak Doom 3, uzyskał imponujący wynik 102 klatek na sekundę.

Następnie przeprowadziłem test 3DMark 06, aby dokładniej określić wydajność graficzną mojego komputera. 3DMark 06 to test benchmarkowy mierzący jak dobrze komputer może renderować grafikę 3D. Recenzowany przeze mnie Dell OptiPlex 780 uzyskał 1233 punkty, na podstawie wyników 3DMark 06. Porównawczo uzyskał on lepszy wynik niż jego poprzednik, Dell OptiPlex 760.

Podsumowując, Dell OptiPlex 780 posiada różne opcje graficzne, co jest bardzo efektowne. Jednak wszystkie jego opcje kart graficznych są przestarzałe. W rezultacie w tej sekcji recenzji kart graficznych ocenię Dell OptiPlex 780 na siedem.

Komputer Dell OptiPlex 780 recenzja

Recenzja Dell OptiPlex 780: Najczęściej zadawane pytania

  1. jaka jest data premiery komputera Dell OptiPlex 780?
    Firma Dell wypuściła model OptiPlex 780 w 2010 roku. W związku z tym Dell OptiPlex 780 ma około 13 lat, kiedy ta recenzja została opublikowana.
  2. Ile portów USB 2.0 ma Dell OptiPlex 780?
    Recenzowany Dell OptiPlex 780 Ultra Small ma siedem portów USB 2.0. Pozostałe obudowy mają jednak około 9 portów USB 2.0.
  3. Czy Dell OptiPlex 780 jest komputerem stacjonarnym dla graczy?
    Nie. Dell OptiPlex 780 nie jest komputerem stacjonarnym do gier. Posiada jednak kilka przestarzałych opcji kart graficznych, które są w stanie grać tylko w stare gry, takie jak FIFA 11.
  4. Czy komputer Dell OptiPlex 780 jest wyposażony w port HDMI?
    Nie, nie ma.
  5. Ile kosztuje komputer Dell OptiPlex 780?
    Cena wywoławcza Dell OptiPlex 780 wynosiła 510,33 zł.
Komputer Dell OptiPlex 780 recenzja

Recenzja komputera Dell OptiPlex 780: Moje końcowe przemyślenia

Dell OptiPlex 780 to niedrogi komputer stacjonarny, który jest przeznaczony do obsługi podstawowych zadań obliczeniowych. Ponadto ten komputer posiada dość dużo portów, co zwiększa jego wydajność. Co więcej, pomimo bardzo niskiej ceny wyjściowej, jest on dostarczany z monitorem, klawiaturą i myszą. Jednak jego monitor jest nieco słaby – dlatego też może być konieczny zakup nowego monitora, jeśli naprawdę chodzi o biznes.

Dodatkowo, wydajność pulpitu jest całkiem przyzwoita, ale nie jest on w stanie wykonywać skomplikowanych zadań. Na plus należy zaliczyć fakt, że Dell OptiPlex 780 jest dostępny w różnych obudowach.

Źródło:itechguides.com

  • Rozwiązywanie problemów: Dlaczego komputer Dell nie widzi dysku zewnętrznego?
    Tu znajdziesz rozwiązanie, kiedy Twój komputer Dell nie widzi dysku zewnętrznego. Po Podłączeniu pendrive 'a do portu nic się nie dzieje.
  • Seria Dell OptiPlex: Komputery Stacjonarne
    Rodzina komputerów OptiPlex zwiększa komfort korzystania z komputerów stacjonarnych. To najbardziej inteligentne i bezpieczne stacjonarne komputery komercyjne na świecie. Dzięki pojedynczemu BIOS-owi dla komputerów all-in-one i pojedynczemu BIOS-owi dla komputerów typu tower, są łatwiejsze w zarządzaniu niż kiedykolwiek wcześniej.
  • Komputer stacjonarny Dell nie włącza się. Napraw to!
    Kiedy Twój stacjonarny komputer Dell się nie włącza, jest problem. Niezależnie od tego, czy chcesz nawiązać kontakt z rodziną, czy znaleźć pracę na jeden dzień, jest to przeszkoda, którą musisz szybko ominąć. Mimo to ważne jest, aby zrozumieć przyczynę problemu. Po uruchomieniu komputer Dell przechodzi serię kontroli. Rozpoczyna się to po włączeniu i trwa do momentu uruchomienia systemu operacyjnego. Gdy komputer stacjonarny Dell nie chce się włączyć lub uruchomić systemu operacyjnego, należy wziąć pod uwagę kilka przyczyn. Jakich? Przeanalizujmy je razem.
  • Używany komputer stacjonarny Dell. Czy warto?
    Wbrew powszechnemu przekonaniu używane komputery stacjonarne Dell mogą działać płynniej niż ich zupełnie nowe odpowiedniki, a nawet dłużej. Zazwyczaj odnowione produkty są niezawodne i stanowią doskonałą opcję dla osób z ograniczonym budżetem. A używane i poleasingowe komputery stacjonarne są jeszcze lepszą opcją, ponieważ są tańsze niż laptopy.
  • Komputer stacjonarny Dell czy HP?
    Dell i HP to dwie najpopularniejsze marki, jeśli chodzi o laptopy i komputery stacjonarne. Obie marki oferują szeroką gamę produktów o różnych funkcjach i specyfikacjach, aby zaspokoić różne potrzeby. Dlatego wybór między nimi może być trudny, ponieważ oba mają swoje mocne i słabe strony.