KomputerDell.pl

Komputery Dell Optiplex Precision Recenzje Testy Opinie Stacjonarne Dell

Recenzja komputera Dell OptiPlex 3050

Recenzja komputera Dell OptiPlex 3050

W naszej recenzji komputera Dell OptiPlex 3050 Micro przekonamy się, jak wypada ta jednostka w codziennym użytkowaniu. Jest to system oparty na procesorze Intel Core 6. i 7. generacji, ale w tej serii Dell wprowadził szereg innowacji, które pomogły w obsłudze, nawet w modelu z niższej serii „3000”. W naszym przewodniku zobaczymy wpływ tych innowacji i to, co Dell Optiplex 3050 ma do zaoferowania. Zamierzamy przejść do przeglądu sprzętu, a następnie do kluczowych specyfikacji. Następnie powiemy trochę o wydajności i zużyciu energii, na koniec  przejdziemy do naszych wniosków i podsumowania.

komputer dell optiplex 3050
Komputer Dell Optiplex 3050

Komputer Dell OptiPlex 3050 Micro Dane techniczne

Sama obudowa komputera Dell OptiPlex 3050 jest dość standardową konstrukcją dla serii OptiPlex Micro. Mierzy 178 x 182,9 x 35,6 mm (7,0 x 7,2 x 1,4 cala), co oznacza, że ma około 1 l pojemności, podobnie jak inne systemy z tej serii.

To drobna cecha, ale logo Dell w tym urządzeniu jest nieruchome, podczas gdy logo w OptiPlex 5050 Micro, model wyżej, obraca się. W 5050 Micro można mieć logo Dell w pozycji poziomej lub pionowej, ale to był mały obszar oszczędności w 3050 Micro.

komputer dell optiplex 3050

 

Komputer Dell Optiplex 3050

Porty w komputerze Dell Optiplex 3050

Z tyłu komputera Dell OptiPlex 3050 otrzymujemy standardowo port HDMI 1.4 oraz DisplayPort 1.2. Niektóre konkurencyjne systemy miały podwójne DP jako standardowe wyjście. Podoba nam się HDMI po prostu dlatego, że jest łatwe do podłączenia do telewizora w kontekście Project TinyMiniMicro, a zdobycie kabla nie jest zbyt trudne. Nad portami NIC i USB znajduje się opcjonalny slot, który w naszym egzemplarzu jest pusty. Może to być również puste, VGA, DP lub HDMI.

komputer dell optiplex 3050 recenzja

 

Komputer Dell Optiplex 3050

Mamy też dwa porty USB 3 Typu-A (Gen1). Dwa to również porty USB 2, które są w tym momencie portami na wskroś legendarnymi. W późniejszych generacjach otrzymujemy porty Gen2 10Gbps. W przypadku sieci, możemy zobaczyć port 1GbE. Jest to układ NIC Realtek RTL8111. W naszym egzemplarzu nie otrzymaliśmy WiFi.

komputer dell optiplex 3050 opinia

 

Komputer Dell Optiplex 3050

Wnętrze komputera stacjonarnego Dell OptiPlex 3050

Wewnątrz komputera Dell OptiPlex 3050 widzimy procesor na górze i sloty rozszerzeń poniżej. W obudowie znajduje się system tacek na dyski 2,5″. W przeciwieństwie do starszych generacji, jest to system beznarzędziowy. Można po prostu zatrzasnąć plastikową osłonę dysku, a następnie dysk 2,5″ jest utrzymywany przez kołki w osłonie. W naszym systemie otrzymaliśmy Samsunga 850 EVO, który wydaje się dyskiem konsumenckim bez numeru części Dell. W rezultacie sądzimy, że został on dodany przez sprzedawcę systemu po zniszczeniu oryginalnego dysku.

komputer dell optiplex 3050 recenzja

 

Komputer Dell Optiplex 3050

Jest on bardzo prosty do serwisowania. W przeciwieństwie do złączy kabla taśmowego Lenovo, Dell twardo montuje złącze danych i zasilania SATA, które preferujemy.

komputer stacjonarny dell 3050 opinia

 

Komputer Dell Optiplex 3050

Wzdłuż krawędzi systemu znajduje się gniazdo M.2. Jest on przeznaczony na dysk SSD NVMe, ale w komputerze Dell OptiPlex 3050 mieliśmy zainstalowany dysk SSD SATA i ten był pusty. Dodatkowo jest slot M.2 WLAN dla bezprzewodowego LAN, który w naszym systemie jest pusty. WiFi jest stosunkowo trudne do dodania po zakupie. Nasza rada to szukać systemu z tym zainstalowanym, jeśli chcesz mieć WiFi.

komputer dell optiplex 3050 opinie

 

Komputer Dell Optiplex 3050

Procesor w komputerze Dell OptiPlex 3050 Intel Core i5

W przypadku procesora mamy do dyspozycji układ Intel Core i5-6500T. Jest to jednostka czterordzeniowa i czterowątkowa. Komputery Dell OptiPlex 3050 były również oferowane z procesorami Core siódmej generacji, takimi jak Core i5-7500T. Chyba najbardziej zauważalną różnicą jest to, że siódma generacja ma grafikę UHD 630, a nie 530, którą mamy w tej jednostce. Ta różnica zwiększa liczbę obsługiwanych kodeków sprzętowych, które są wykorzystywane do transkodowania wideo w systemie.

komputer dell optiplex 3050 recenzja

 

Komputer Dell Optiplex 3050

Kolejna uwaga dotyczy tego, że o ile procesor Core i5-6500T obsługuje vPro, o tyle OptiPlex 3050 Micro nie, więc nie otrzymujemy wsparcia. Ponadto w tym systemie oferowano niewiele procesorów. Na przykład według arkusza specyfikacji nie otrzymaliśmy części Core i7.

Nasz egzemplarz OptiPlex 3050 był wyposażony w dwie pamięci DDR4 SODIMM o pojemności 8 GB, co jest opcją, na którą wielu naszych użytkowników zdecyduje się w przypadku tak 4-rdzeniowej jednostki. Przy rozbudowie do 32GB wolelibyśmy mieć pojedynczy 16GB SODIMM, dzięki czemu można łatwo rozbudować jednostkę do 32GB poprzez proste dodanie drugiego DIMM.

Ogólnie rzecz biorąc, Dell wykonał świetną robotę, czyniąc dostęp do głównych komponentów bez użycia narzędzi. Nadal potrzebne są śrubki do wyjęcia procesora oraz gniazda M.2, ale pozostałe systemy można obsługiwać bez użycia narzędzi.

Moc komputera Dell OptiPlex 3050

Pobór mocy komputera Dell OptiPlex 3050 w stanie spoczynku przy zasilaniu 120V wyniósł 11-14W dla jednostki czterordzeniowej. Ogólnie zakładamy, że te węzły będą zużywać 9-12W w stanie spoczynku. Ponownie, są to jednostki używane, więc może się to nieco różnić.

Zasilacze to 65W adaptery zasilania Dell z linii notebooków firmy. Nowsze systemy mają tendencję do używania większych zasilaczy 90W, ponieważ wymagania dotyczące zasilania przez USB są znacznie wyższe. Ponieważ jedna trzecia portów USB tutaj to USB 2.0, nie mieliśmy takich wymagań.

W stanie spoczynku hałas nie jest znaczący. Pod większym obciążeniem wentylator się rozkręca i jest słyszalny. Zaletą jest to, że można przenieść ten komputer, aby uniknąć bezpośredniego hałasu, montując go z tyłu telewizora lub monitora, pod biurkiem lub w innym miejscu. Są one zaprojektowane tak, aby były ciche, więc wiele z nich może wypełnić pomieszczenia małych boksów lub biurka co-working, więc te muszą być zaprojektowane tak, aby były stosunkowo ciche dla większości codziennego użytku. Jeśli masz zestaw aplikacji serwerowych, które nie wymagają najlepszego procesora, ale dużo pamięci, to ten rodzaj obciążenia pracą będzie utrzymywał ten system cicho. Jeśli używasz komputera Dell OptiPlex 3050 do skomplikowanych wyliczeń w arkuszu kalkulacyjnym, będzie głośno.

Jednym z elementów, które zauważyliśmy jest to, że nasz komputer Dell OptiPlex 3050 był znacznie cichszy po dobrym czyszczeniu. Możesz zobaczyć kurz, z którym otrzymaliśmy urządzenie na kilku naszych zdjęciach.

komputer dell optiplex 3050 recenzja

 

Komputer Dell Optiplex 3050

Podsumowanie recenzji komputera Dell OptiPlex 3050. Ocena końcowa

Z jednej strony ten komputer Dell OptiPlex 3050 jest bardzo przyjemny w użyciu. Dell wykonał świetną robotę, czyniąc 3050 Micro serwisowalnym. Beznarzędziowe podejście, jakie Dell zastosował w low-endzie tej generacji, było krokiem przed Lenovo i HP. Z procesorem Core i5-6500T, 16 GB pamięci, dyskiem SSD Samsung SATA o pojemności 500 GB i licencją na Windows 10 Pro był to z pewnością niezły komputer stacjonarny i taki, z którego jesteśmy zadowoleni. Jednocześnie wydaje się, że dostaliśmy lepszą ofertę na Lenovo ThinkCentre M900 Tiny. Również Dell OptiPlex 3070 Micro, który kupiliśmy, był bezpośrednio od firmy Dell z gwarancją i byłby wyceniony bardzo blisko naszej ceny używanego tutaj. Lenovo ThinkCentre M710q Tiny miał podobną, jeśli nie nieco lepszą specyfikację i był tańszy. Trudno powiedzieć, że dostaliśmy dobrą ofertę.

Jesteśmy zadowoleni z urządzenia Dell OptiPlex 3050, ale biorąc pod uwagę korzyści płynące z wiedzy o projekcie TinyMiniMicro, powinniśmy byli zrobić lepsze zakupy lub po prostu kupić coś innego. To jest doświadczenie, które mamy nadzieję przekazać poprzez nasze doświadczenia z Project TMM.

Komputer Dell OptiPlex 3050 Micro jest dobrym urządzeniem, ale nie należy za niego przepłacać. Dell wyraźnie zrobił świetną robotę na tym systemie, który może być dlatego utrzymuje jego popularność na rynku wtórnym.

Poleasingowy komputer Dell OptiPlex 3050: Czy warto?

Jak wspomniano powyżej, komputer Dell OptiPlex 3050 to świetny sprzęt, ale warto zastanowić się nad tak dużym wydatkiem. Jedną z możliwości zakupu 3050 w niższej cenie jest wybór poleasingowego komputera.

Niska cena, stanowiąca zwykle średnio 30% początkowej wartości sprzętu, to jeden z wielu atutów i nie najważniejszy. Sprzęt poleasingowy, to komputery, które wracają ponownie do sprzedaży, po gruntownej odnowie. Proces regeneracji jest dość złożony i obejmuje serię testów i napraw. Jeśli przechodzi ostateczną weryfikacje pomyślnie, trafia na sklepowe półki.

To, co może być dla Ciebie ważne to fakt, że poleasingowy komputer Dell OptpiPlex 3050 pozbawiony jest wszelakich usterek technicznych. Podczas procesu regeneracji, wszelkie wady zostaje usunięte lub naprawione, a stan techniczny zostaje przywrócony do fabrycznie nowego. Z tym, że w nowym pojawienie się usterek np. produkcyjnych, jest możliwe.

Wracając do ceny poleasingowego komputera Dell OptiPlex 3050, prawdopodobnie musisz przygotować się na wydatek rzędy 1000 złotych. Co na tak wysokiej jakości sprzęt nie jest wybitnie wysoką ceną. Ale nie każdy jest gotowy na taką cenę, dlatego w sprawdzonych sklepach, oferujących testowany i sprawny sprzęt, jak sklep TanieKomputery.pl, masz możliwość zakupu na raty. Koszt poleasingowego komputera Dell OptiPlex 3050 możesz rozłożyć na dogodne e-raty i wcale nie musisz wybierać się do banku. Wszystko możesz ustalic z poziomu Twojego komputera lub telefonu.

Źródło: servethehome.com

 • Seria Dell OptiPlex: Komputery Stacjonarne
  Rodzina komputerów OptiPlex zwiększa komfort korzystania z komputerów stacjonarnych. To najbardziej inteligentne i bezpieczne stacjonarne komputery komercyjne na świecie. Dzięki pojedynczemu BIOS-owi dla komputerów all-in-one i pojedynczemu BIOS-owi dla komputerów typu tower, są łatwiejsze w zarządzaniu niż kiedykolwiek wcześniej.
 • Komputer stacjonarny Dell nie włącza się. Napraw to!
  Kiedy Twój stacjonarny komputer Dell się nie włącza, jest problem. Niezależnie od tego, czy chcesz nawiązać kontakt z rodziną, czy znaleźć pracę na jeden dzień, jest to przeszkoda, którą musisz szybko ominąć. Mimo to ważne jest, aby zrozumieć przyczynę problemu. Po uruchomieniu komputer Dell przechodzi serię kontroli. Rozpoczyna się to po włączeniu i trwa do momentu uruchomienia systemu operacyjnego. Gdy komputer stacjonarny Dell nie chce się włączyć lub uruchomić systemu operacyjnego, należy wziąć pod uwagę kilka przyczyn. Jakich? Przeanalizujmy je razem.
 • Używany komputer stacjonarny Dell. Czy warto?
  Wbrew powszechnemu przekonaniu używane komputery stacjonarne Dell mogą działać płynniej niż ich zupełnie nowe odpowiedniki, a nawet dłużej. Zazwyczaj odnowione produkty są niezawodne i stanowią doskonałą opcję dla osób z ograniczonym budżetem. A używane i poleasingowe komputery stacjonarne są jeszcze lepszą opcją, ponieważ są tańsze niż laptopy.
 • Komputer stacjonarny Dell czy HP?
  Dell i HP to dwie najpopularniejsze marki, jeśli chodzi o laptopy i komputery stacjonarne. Obie marki oferują szeroką gamę produktów o różnych funkcjach i specyfikacjach, aby zaspokoić różne potrzeby. Dlatego wybór między nimi może być trudny, ponieważ oba mają swoje mocne i słabe strony.
 • Komputer stacjonarny Dell i7 vs i5
  Najprostsza różnica polega na tym, że komputery z procesorem Intel Core i5 są tańsze niż te z procesorem i7. Intel Core i5 to uniwersalny procesor , który zapewnia solidną wydajność w grach, przeglądaniu stron internetowych i wykonywaniu podstawowych prac. Intel Core i7 ma większą moc obliczeniową i jest lepszy do gier o wysokiej wydajności, tworzenia treści, edycji multimediów i specjalistycznych aplikacji.