KomputerDell.pl

Komputery Dell Optiplex Precision Recenzje Testy Opinie Stacjonarne Dell

Komputer Dell Optiplex 990

Recenzja komputera Dell OptiPlex 990 – stacja robocza nabierająca rozpędu

Dell OptiPlex 990 to jeden z najbardziej znanych komputerów stacjonarnych klasy high-end, klasy korporacyjnej. I to oczywiście z właściwych powodów. Posiadając dysk twardy RAID 1 i procesor Intel Core i7-1600, jest dosłownie progiem tego, co można wydać na komputer biznesowy bez nabywania całej stacji roboczej.

Posiada różne cechy korporacyjne, takie jak fizyczne zabezpieczenia, obudowa łatwa w serwisowaniu, komponenty zarządzające Intel vPro i zgodność z obrazem dysku. Ten komputer stacjonarny będzie dobrze pasował do bardzo wymagających zastosowań, jeśli szukasz świetnego komputera klasy korporacyjnej. I o tym opowiemy w naszej recenzji.

Dell Optiplex 990

Recenzja komputera Dell Optiplex 990: Konstrukcja

Dell OptiPlex 990 jest średniej wielkości komputerem stacjonarnym typu minitower, co oznacza, że masz dużo miejsca na podjęcie wewnętrznej rozbudowy. Posiada podobny motyw srebrnoszarej siatki, jak inne systemy OptiPlex, takie jak Dell OptiPlex 780 USFF. Ponadto ma nowoczesny wygląd, więc możesz mieć pewność, że bez trudu dopasujesz go do wielu gospodarstw domowych.

W przypadku tego komputera uzyskuje się również łatwy dostęp do obudowy poprzez proste podniesienie dźwigni. Poza tym nie potrzebujesz żadnych narzędzi do komponentów, które można serwisować w IT. Jest tu miejsce na dodatkowy napęd optyczny, pojedynczą kartę PCle x16, pojedynczą kartę PCI oraz dwie pamięci DIMM. Pozostałe punkty instalacyjne dla systemu zostały już wypełnione.

Ten komputer stacjonarny jest również wyposażony w dwa dyski twarde o pojemności 500 GB w macierzy RAID 1. W związku z tym użytkownik ma gwarancję kompletności i funkcjonalności komputera, niezależnie od awarii jednego z dysków twardych. W zależności od sposobu użytkowania, wszystkie dyski ulegają w pewnym momencie awarii. Dlatego obecność macierzy RAID 1 to świetny sposób na zapewnienie, że najważniejsze zadania nie zostaną przerwane przez awarię dysku twardego.

Komputer Dell Optiplex 990
Komputer Dell Optiplex 990

Recenzja Dell Optiplex 990: Porty

Na zewnątrz komputera Dell Optiplex 990 znajdziemy 10 portów USB 2.0, audio, port szeregowy, parę DisplayPortów, zarówno obecnych jak i starszych interfejsów oraz porty I/O. Jedną z wad jest jednak brak portu USB 3.0, choć jak się zastanowić, to niewielu producentów i użytkowników maszyn klasy korporacyjnej jest szybkich w przyjmowaniu nowszych technologii. Port eSATA to kolejna rzecz, której brakuje w tej maszynie. Jeśli masz do czynienia z dużą ilością danych (grafika, bazy danych i inne), to być może już przeniosłeś się na eSATA, aby wykorzystać szybką pamięć masową. Zwykle dostęp do plików o pojemności wielu GB przy użyciu USB 3.0 lub eSATA zajmuje mniej czasu. Wydajnością zajmiemy się w dalszej części recenzji.

Kolejną imponującą rzeczą w tym komputerze jest to, że nie posiada on zbyt wiele bloatware. To nigdy nie jest idealne, aby mieć trialware i reklamy zapychające swój system biznesowy. Na przykład, byłoby wysoce niestosowne i żenujące, gdyby reklamy konkurencji wyskakiwały przy każdym uruchomieniu przeglądarki. Dell OptiPlex 990 jest dostarczany z preinstalowanym pakietem Microsoft Office 2010 starter, podobnie jak inne komputery stacjonarne z systemem Windows. Aby uzyskać pełną wersję pakietu Office, użytkownik ma możliwość wprowadzenia kodu kupionego w sprzedaży detalicznej lub po prostu zakupu. Jest to dalekie od uznania za bloatware, ponieważ wersja Starter nie wygasa, a użytkownik zdaje sobie sprawę, że zawsze potrzebuje Microsoft Office w jakiejkolwiek formie.

Wydajność komputera Dell Optiplex 990

Można skonfigurować komputer Dell Optiplex 990 z różnymi podzespołami, czy to z procesorem Core i7-2600 z AMD Radeon HD 6450, czy z procesorem Core i3 ze zintegrowaną grafiką. Pulpit dobrze by się nadawał dla power userów, dzięki 8 GB lub pamięci RAM, RAID 1, grafice i procesorowi.

Podzespoły te doskonale się integrują, zapewniając desktopowi bezkonkurencyjną szybkość działania. Dobrze wypadł również w testach benchmarkowych. Test Photoshop CS5 ukończył w 2 minuty 57 sekund, test wideo Handbrake w 1:51, a w teście PCMark Vantage uzyskał imponujący wynik 9 054 punktów. To wynik lepszy od 21,5-calowego komputera Apple iMac, który uzyskał niższy wynik w teście PCMark Vantage i potrzebował więcej czasu na przeprowadzenie obu testów (8 141 pkt. w PCMark Vantage, 3:29 w CS5, 1:56 w Handbrake). OptiPlex 990 toczy zresztą bliską, ale zaciętą walkę z certyfikowanym przez ISV HP Z210, któremu udało się uzyskać 16 130 punktów w teście PCMark Vantage, 3:04 w CS5 i 1:32 w Handbrake. Dell Vostro 460 również zajął czołowe miejsce z godnymi uwagi wynikami 10 286 punktów w PCMarku, 2:54 w CS5 i 1:36 w Handbrake). OptiPlex 990 wypadł nieco gorzej od Della 460, głównie z powodu spowolnionej wydajności wynikającej z dodatkowego obciążenia macierzy RAID 1.

Ten komputer stacjonarny posiada kartę graficzną AMD Radeon HD 6450, która przydaje się do lekkiej pracy w 3D i odtwarzania Blu-ray. Niemniej jednak granie w gry 3D nie jest priorytetem w środowisku biurowym. Procesor Core i7-2600 w komputerze stacjonarnym posiada wbudowany układ graficzny, który dobrze sprawdza się w codziennej pracy. Karta Radeon uzyskała relatywnie wyższe wyniki w testach 3D, choć nadal jest to wynik znacznie poniżej progu dla kart graficznych z wyższej półki. O ile nie planujemy dużej ilości edycji wideo i oglądania filmów Blue-ray, lepiej zdecydować się na wbudowany układ Intel HD Graphics niż na dyskretną kartę graficzną. Do zadań biznesowych wbudowana grafika Core i7-2600 jest mniej więcej wystarczająca.

Podsumowanie recenzji Dell Optiplex 990

Komputer stacjonarny Dell OptiPlex 990 to system z wyższej półki, który daje radę stacjom roboczym. Niemniej jednak cena i wydajność stacji roboczych z najniższej półki drastycznie spadła do poziomu, w którym obecnie stanowią one konkurencję dla wysokiej klasy biznesowych komputerów stacjonarnych.

Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje systemy były kompatybilne z ogólną budową dysku – na przykład, jeśli wprowadzasz na rynek 1000 lub więcej systemów – to wybór Dell OptiPlex 990 jest jak najbardziej uzasadniony. Jeśli jednak kupujesz po prostu jeden system dla swojej firmy lub kilka systemów dla działu inżynieryjnego, wtedy ruch w dół (do systemu SMB, takiego jak Vostro 460) lub w górę (do stacji roboczej klasy low-end) ma sens. Podsumowując, Dell OptiPlex 990 to wyjątkowo wydajny komputer stacjonarny klasy korporacyjnej, o którym należy pamiętać, szukając idealnej maszyny do biura lub firmy. Dobrze wykonuje swoją pracę i jest wart każdego grosza.

Źródło:techsmartest.com

 • Rozwiązywanie problemów: Dlaczego komputer Dell nie widzi dysku zewnętrznego?
  Tu znajdziesz rozwiązanie, kiedy Twój komputer Dell nie widzi dysku zewnętrznego. Po Podłączeniu pendrive 'a do portu nic się nie dzieje.
 • Seria Dell OptiPlex: Komputery Stacjonarne
  Rodzina komputerów OptiPlex zwiększa komfort korzystania z komputerów stacjonarnych. To najbardziej inteligentne i bezpieczne stacjonarne komputery komercyjne na świecie. Dzięki pojedynczemu BIOS-owi dla komputerów all-in-one i pojedynczemu BIOS-owi dla komputerów typu tower, są łatwiejsze w zarządzaniu niż kiedykolwiek wcześniej.
 • Komputer stacjonarny Dell nie włącza się. Napraw to!
  Kiedy Twój stacjonarny komputer Dell się nie włącza, jest problem. Niezależnie od tego, czy chcesz nawiązać kontakt z rodziną, czy znaleźć pracę na jeden dzień, jest to przeszkoda, którą musisz szybko ominąć. Mimo to ważne jest, aby zrozumieć przyczynę problemu. Po uruchomieniu komputer Dell przechodzi serię kontroli. Rozpoczyna się to po włączeniu i trwa do momentu uruchomienia systemu operacyjnego. Gdy komputer stacjonarny Dell nie chce się włączyć lub uruchomić systemu operacyjnego, należy wziąć pod uwagę kilka przyczyn. Jakich? Przeanalizujmy je razem.
 • Używany komputer stacjonarny Dell. Czy warto?
  Wbrew powszechnemu przekonaniu używane komputery stacjonarne Dell mogą działać płynniej niż ich zupełnie nowe odpowiedniki, a nawet dłużej. Zazwyczaj odnowione produkty są niezawodne i stanowią doskonałą opcję dla osób z ograniczonym budżetem. A używane i poleasingowe komputery stacjonarne są jeszcze lepszą opcją, ponieważ są tańsze niż laptopy.
 • Komputer stacjonarny Dell czy HP?
  Dell i HP to dwie najpopularniejsze marki, jeśli chodzi o laptopy i komputery stacjonarne. Obie marki oferują szeroką gamę produktów o różnych funkcjach i specyfikacjach, aby zaspokoić różne potrzeby. Dlatego wybór między nimi może być trudny, ponieważ oba mają swoje mocne i słabe strony.