KomputerDell.pl

Komputery Dell Optiplex Precision Recenzje Testy Opinie Stacjonarne Dell

recenzja komputera Dell Optiplex 3020

Recenzja komputera stacjonarnego Dell OptiPlex 3020 SFF


Dell OptiPlex 3020 SFF to gotowy biznesowy komputer stacjonarny wydany po raz pierwszy w 2013 roku. Choć ma już ponad pięć lat, nadal jest opłacalnym rozwiązaniem dla domu i biura. Płyta główna korzysta z chipsetu H81 i obsługuje procesor Intel Core 4. generacji, 16 GB pamięci DIMM DDR3-1600 oraz niskoprofilowy układ graficzny. Możesz nawet stworzyć komputer do gier z tej maszyny z odpowiednią aktualizacją GPU. W dalszej części recenzji przedstawię specyfikację, ocenę procesora, pamięci i obsługi wi-fi.

Dell OptiPlex 3020 SFF to komputer typu Small form factor. Ma mniej miejsca niż większe modele (Mid tower, Mini tower i Desktop), ale nadal można go łatwo rozbudować. Zazwyczaj SFF są wyposażone w 2x sloty PCIe, więc możliwe jest zamontowanie niskoprofilowej karty graficznej.

Specyfikacja Dell Optiplex 3020

Opcje procesora

Dedykowany układ GPU
PAMIĘĆ RAM
Gniazda pamięci RAM
Prędkość pamięci RAM
Pamięć RAM maks.
Porty USB
Porty wideo
Inne porty
Porty opcjonalne
Porty SATA
Gniazda PCI
Gniazda M.2
Zatoki napędów
ZASILACZ
Waga
Wydany

Intel Gen4 i3/i5; Celeron; Pentium;
Chipset H81
* GeForce GT 1030 Low Profile
DIMM DDR3-1600
2
1600 MT/s
16 GB
(2x) USB-A 3.0; (6x) USB-A 2.0;
Display Port 1.2; VGA;
RJ45; Hdph; Mic; Line-Out; Line-In;
Serial+PS2;
2
PCIe 2.0 x16; PCIe 2.0 x1;
N.A.
2,5/3,5in; 5,25in(slim);
255 W
5 kg (11,02 lb)
w 2013 r.

System Widnows komputera Dell Optiplex 3020

Dell OptiPlex 3020 SFF nie spełnia wymagań sprzętowych systemu Windows 11. Zgodnie ze specyfikacją systemu Windows 11, wszystkie modele z procesorem Intel 7th Gen lub starszym nie są oficjalnie wspierane. Procesor z TPM 2.0 i UEFI Secure boot BIOS jest również wymagany w celu aktualizacji z Windows 10 do Windows 11 poprzez Windows Update. Jednak każdy, kto posiada komputer, który nie przejdzie testu aktualizacji, może pobrać oficjalne ISO Windows 11, zrobić bootowalny pendrive i zainstalować system ręcznie.

Recenzja Dell Optiplex 3020: Procesor

Komputer Dell OptiPlex 3020 SFF obsługuje technologię Intel Core Gen4. Czwarta generacja została wydana w 2013 roku i pod nazwą kodową Haswell. Przyjęto w nich ten sam 22nm proces produkcyjny co u poprzednika. Wzrost wydajności Haswell w porównaniu do Ivy Bridge wynosi około 8%. 4th gen przychodzi z obsługą nowych gniazd (LGA 1150, LGA 2011-3), DDR4 RAM i nowym projektem pamięci podręcznej.

Recenzja komputera Dell Optiplex 3020: Pamięć

Komputer Dell OptiPlex 3020 SFF posiada dwa gniazda pamięci RAM. Jest to więcej niż wystarczające dla większości użytkowników. Dla tych z Was, którzy potrzebują dodatkowej elastyczności i wielkości pamięci RAM, wybierzcie model z 4 gniazdami pamięci. Aby pokryć potrzeby systemu operacyjnego, gier i aplikacji, Dell OptiPlex 3020 SFF obsługuje do 16 GB pamięci RAM DIMM DDR3-1600. Do pracy biurowej, użytku domowego i lekkich gier zalecamy 8 GB pamięci RAM. Do wszystkich innych zastosowań należy użyć 16 GB lub więcej.

Szybsze prędkości pamięci RAM pozwalają procesorowi na szybszy dostęp do danych przechowywanych w pamięci. Jest to ważne dla ogólnej szybkości działania systemu. Płyta główna komputera Dell OptiPlex 3020 SFF obsługuje prędkości pamięci RAM do 1600 MT/s.

Recenzja Dell Optiplex 3020: Obsługa Wi-Fi

Dell OptiPlex 3020 SFF nie posiada wbudowanej obsługi Wi-Fi. W takim przypadku masz dwie opcje, by wzbogacić ten model o Wi-Fi. Można użyć zewnętrznego adaptera Wi-Fi USB (bezprzewodowego klucza sieciowego) lub karty bezprzewodowej opartej na PCIe.

Klucz USB jest znacznie wygodniejszy i łatwiejszy w instalacji, ale ma mniej miejsca na porządną antenę i może mieć problemy termiczne. Z drugiej strony, adapter oparty na PCIe jest znacznie wydajniejszy, bardziej niezawodny i ma lepszą antenę, ale jest trudniejszy do zainstalowania.

Recenzja Dell Optiplex 3020: Porty

Porty są ważne i często ludzie nie myślą o nich przy zakupie komputera. Na przykład, jeśli nie masz wystarczająco dużo portów USB, korzystanie z urządzeń zewnętrznych staje się problematyczne. Zanim kupisz jakikolwiek system, rozważ swój przypadek użycia, sprawdź liczbę urządzeń zewnętrznych, z których zamierzasz korzystać i odpowiednio zaplanuj liczbę portów rozszerzeń.

Komputer Dell OptiPlex 3020 SFF jest wyposażony łącznie w osiem portów USB. Posiadanie większej liczby portów USB jest zawsze lepsze, ale zwróć również uwagę na wersję tych portów USB. Porty o wyższej wersji obsługują szybsze prędkości transferu. Niestety, ten model nie jest wyposażony w port USB 3.1. Jeśli potrzebujesz szybszego połączenia dla swoich urządzeń peryferyjnych, takich jak zewnętrzny dysk Solid State Drive, będziesz musiał wybrać inny model.

DisplayPort (DP) to najczęściej stosowany interfejs cyfrowy do przesyłania cyfrowego obrazu i dźwięku między urządzeniami wyświetlającymi a komputerami PC. Dobrze jest widzieć, że komputer Dell OptiPlex 3020 SFF jest wyposażony w DisplayPort 1.2. Wersja post jest ważna, jeśli celujesz w wyższe rozdzielczości z wysoką częstotliwością odświeżania. Chociaż ver. 1.2 jest całkowicie w porządku dla większości użytkowników, jeśli to możliwe, celuj w wyższe wersje DisplayPort.

Port HDMI to kolejny cyfrowy port wideo, którego możesz użyć do podłączenia zewnętrznego wyświetlacza. Ma on bardzo podobne możliwości do portu DisplayPort z kilkoma wyjątkami. Komputer Dell OptiPlex 3020 SFF nie posiada jednak takiego portu. Nie jest to problem, jeśli na pokładzie znajduje się DisplayPort.

*Proszę pamiętać, że aby korzystać z portów wideo dostępnych przez płytę główną, potrzebny jest procesor ze zintegrowaną kartą graficzną. Jeśli masz dedykowane GPU, użyj zamiast tego jego portów.

Recenzja Dell Optiplex 3020: Płyta Główna

Komputer Dell Optiplex 3040 Recenzja

Port SATA to jedno z miejsc, gdzie można podłączyć stora gedevice. Komputer Dell OptiPlex 3020 SFF jest wyposażony w dwa porty SATA. Niewystarczająca liczba portów SATA może ograniczyć możliwości podłączenia dodatkowych urządzeń pamięci masowej. Zastanów się nad swoim przypadkiem użycia i zdecyduj, czy porty SATA oferowane przez ten model będą wystarczające.

Niestety Dell OptiPlex 3020 SFF nie ma soketu M.2 PCIe i musisz polegać na dostępnych portach SATA, aby podłączyć dyski. Złącze M.2 PCIe SSD w połączeniu z dyskiem NVMe pozwala na uzyskanie wyższych transferów, w porównaniu do starego interfejsu SATA. W niektórych sytuacjach urządzenie NVMe podłączone do gniazda M.2 PCIe może być ponad 5 razy szybsze.

Recenzja komputera Dell Optiplex 3020: Bateria

Komputer Dell OptiPlex 3020 SFF jest wyposażony w zasilacz o mocy 255 W. Posiadanie zasilacza o wysokiej mocy znamionowej jest ważne, zwłaszcza jeśli przeprowadzamy modernizację z dodatkowymi komponentami, takimi jak dedykowane GPU i więcej dysków twardych. Czy te 255 W będzie wystarczające, to wszystko zależy od konkretnego zastosowania. Należy pamiętać, że niektóre modele mogą mieć więcej niż jedną opcję zasilacza. Jeśli to możliwe, kup najmocniejszy, ponieważ może to ułatwić przyszłą modernizację.

Źródło: hardware-corner.net

 • Rozwiązywanie problemów: Dlaczego komputer Dell nie widzi dysku zewnętrznego?
  Tu znajdziesz rozwiązanie, kiedy Twój komputer Dell nie widzi dysku zewnętrznego. Po Podłączeniu pendrive 'a do portu nic się nie dzieje.
 • Seria Dell OptiPlex: Komputery Stacjonarne
  Rodzina komputerów OptiPlex zwiększa komfort korzystania z komputerów stacjonarnych. To najbardziej inteligentne i bezpieczne stacjonarne komputery komercyjne na świecie. Dzięki pojedynczemu BIOS-owi dla komputerów all-in-one i pojedynczemu BIOS-owi dla komputerów typu tower, są łatwiejsze w zarządzaniu niż kiedykolwiek wcześniej.
 • Komputer stacjonarny Dell nie włącza się. Napraw to!
  Kiedy Twój stacjonarny komputer Dell się nie włącza, jest problem. Niezależnie od tego, czy chcesz nawiązać kontakt z rodziną, czy znaleźć pracę na jeden dzień, jest to przeszkoda, którą musisz szybko ominąć. Mimo to ważne jest, aby zrozumieć przyczynę problemu. Po uruchomieniu komputer Dell przechodzi serię kontroli. Rozpoczyna się to po włączeniu i trwa do momentu uruchomienia systemu operacyjnego. Gdy komputer stacjonarny Dell nie chce się włączyć lub uruchomić systemu operacyjnego, należy wziąć pod uwagę kilka przyczyn. Jakich? Przeanalizujmy je razem.
 • Używany komputer stacjonarny Dell. Czy warto?
  Wbrew powszechnemu przekonaniu używane komputery stacjonarne Dell mogą działać płynniej niż ich zupełnie nowe odpowiedniki, a nawet dłużej. Zazwyczaj odnowione produkty są niezawodne i stanowią doskonałą opcję dla osób z ograniczonym budżetem. A używane i poleasingowe komputery stacjonarne są jeszcze lepszą opcją, ponieważ są tańsze niż laptopy.
 • Komputer stacjonarny Dell czy HP?
  Dell i HP to dwie najpopularniejsze marki, jeśli chodzi o laptopy i komputery stacjonarne. Obie marki oferują szeroką gamę produktów o różnych funkcjach i specyfikacjach, aby zaspokoić różne potrzeby. Dlatego wybór między nimi może być trudny, ponieważ oba mają swoje mocne i słabe strony.